Eftermiddagsmøde med Jeanette Varberg

Eftermiddagsmøde med Jeanette Varberg

Eftermiddagsmøde med Jeanette Varberg

Torsdag 13. marts 2025, kl. 14:30 - 16:00
Virum Kirke
Jeanette Varberg
Gratis med tilmelding. Kaffe, te og kage koster 20 kr.

Urtid
Den mange gange prisvindende arkæolog Jeanette Varberg fortæller om livet i urtiden – hvad ved vi, og hvad fortoner sig i tidens tåger?

Dybt nede i jorden og i de våde moser finder arkæologerne konstant nye spor og små levn fra vores fjerne forfædre. Forsigtigt stykkes de sammen og giver os et indblik i, hvordan livet var i fortiden, og hvad det vil sige at være et menneske.

I foredraget fortæller inspektør ved Nationalmuseet Jeanette Varberg, med udgangspunkt i arkæologiens fund om, hvad vi ved om livet i urtiden. Samtidig er det også en historie om vores udvikling som sociale væsener og om vores dybe forbindelse til naturen. Jeanette Varberg har desuden et særligt fokus på kvindernes rolle i urtidens samfund, som hun mener hidtil har været underbelyst. 

Jeanette Varberg er, udover at være en af Danmarks største arkæologiske kapaciteter, kendt som en af de dygtigste formidlere, vi har herhjemme.

Det er gratis at deltage i eftermiddagsmøderne, men man skal tilmelde sig her på hjemmesiden eller på kirkekontoret. Kaffe, te og kage koster 20 kr. og kan betales med MobilePay eller kontanter på dagen. Pengene går til menighedsplejen.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed

Virum Kirke

Kirkebakken 10, 2830 Virum

Kirkekontoret@virumkirke.dk

Tlf.: 45 85 57 15 

CVR: 114 53 716

MobilePay: 17450

Tilgængelighedserklæring